CMM připravuje každý rok projekty jako jsou symposia, dílny, semináře, festivaly, koncerty atd. Tyto akce jsou realizovány ve spolupráci s různými organizacemi.

Následující informace o aktuálních projektech 99. Informace o projektech 1992-1999 viz. stránky Archiv.


1999

Fairy-Tale - Po-hádka
mezinárodní intermediální symposium
září 1999
Centrum pro Metamedia
klášter Plasy
hostující kurátorka: Denise Carvalho
organizace: CMMP
připraveno za podopory Ministerstva kultury CR, Trust for Mutual Understanding, Pro Helvetia Ost west,Open Society Fund.


Mezinárodní intermediální symposium-dílny "Fairy-Tale - Po-hádka" se zabývá současným stavem a vývojem různých forem příběhového žánru, proměnami narativity, ovlivněné rychlým rozvojem postindustriální civilizace, hlavně komunikačních masových technologii. Historické téma vyprávění, předávání a uchovávání smyšlených příběhů - pohádek - bylo i v minulosti modelováno probíhajícím střetem mezi imaginativními schopnostmi a touhami člověka a reálnými kulturními a sociálními procesy, se kterými se musel vyrovnávat. Cílem symposia je zkoumat charakter, funkci a možnosti nových typů vyprávění v jejich vztahu k hlubokým společenským, politickým a ideologickým změnám, kterými jsme prošli za posledních 50 let. Jak pohádkové a neskutečné jsou naše premisy při konstrukci reality a nakolik degenerovala pod vlivem zábavního průmyslu lidská schopnost fantasie a potřeba obnovovat staré a tvořit nové symboly a příběhy? Skupina 20 umělců z různých zemí bude během září pracovat na individuálních a společných projektech zaměřených na tuto problematiku. Historický rámec projektu tvoří nejen inspirace žánrem pohádkovosti - jedné z archetypálních forem lidské komunikace, ale i historické prostředí barokního klášterního komplexu, zasazeného do všední reality Střední Evropy konce století. Charakter společného projektu je definován nejen společným pobytem a prací v budovách kláštera, ale i paralelním dialogem na internetové stránce, kde probíhá otevřený dialog a kde je shromažďován archiv materiálů a dokumentů týkající se tohoto tématu. Webová stránka se tak stane vedle výstavy prostorem, do kterého může vstoupit i divák a zůčastnit se pohádkového rozhovoru. v průbehu trvání projektu bude připraveno i několik prezentací, dílen, koncertů, expedicí a nečekaných intervencí, které jsou pevnou součástí symposia.Výsledek symposia bude zaznamenán v dokumentačním katalogu.
Denise Carvalho je newyorská výtvarná umělkyně a teoretička, přispívá kritikami do uměleckých periodik jako Flash Art, Review, New Observation, Sculpture a Cover.

pozvaní umělci:
Monika Brandmeier (Německo)
Barbara Broughel (USA)
Charlie Citron (Holandsko/USA)
Alison Cornyn (USA)
Michael Crockford (USA)
Abdelali Dahrouch (USA)
Dan Devine (USA)
Redas Dirzis (Litva)
Michel Gerard (USA/Francie)
Medime Sovan Kumar (Indie)
Melissa Laing (Nový Zéland)
Yuri Lederman (Rusko)
Gail Pickering (UK)
Erwin Redl (USA/Rakousko)
Jacques Roch (USA/Francie)
Tony Roch (UK)
Mark Shepard (USA)
Janos Sugar (Maďarsko)
Stephanie Syjuco (USA)
Mare Tralla (Estonsko)
Alex Villar (Brazilie/USA)
Toshihiro Yashiro (Japonsko)
Martin Zet (ČR)


Symposium proběhne v CMMP-interdisciplinárním studijním a residenčním centru, které poskytuje od roku 1992 českým a zahraničním umělcům, teoretikům z různých oborů prostředí pro tvorbu nových projektů, pro tvořivou práci a podmínky vzájemného dialogu. Program Centra, které je nekomerční a dobrovolnou iniciativou skupiny umělců, byl podpořen Ministerstvem kultury české republiky, Sorosovým centrem současného umění, nadací Pro Helvetia Ost West, programem Kaleidoscop Evropského Společenství, Prins Bernhard Fondem, Res Artis a dalšími institucemi.

 

Bohemia Rosa - dilna 1997 Sandro Dulcic "Cesta kolem sveta za 100 dni";  symposium - Prusvitny posel  1994 Suzanne Miller - performance; symposium - Krizeni poledniku  1995 A.W.O.L. (Kedrick James, John Sobol, Alex Ferguson) performance; symposium - Krizeni poledniku  1995 Chino Schuichi - "Hmyzi mazleni"; symposium - O pocatku 1997