Symposium následující den po zahájení výstavy se koná 5. a 6. února 2016 ve Francouzském institutu v Praze.
Výstava představí díla českých, islandských a norských umělců, kteří se v létě 2015 zúčastnili série tří umělecko-vědeckých expedic na Island, do severních Čech a do severního Norska za účelem pozorování vlivu energetického průmyslu na životní prostředí. Výstava je součástí mezinárodního projektu Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty, který zkoumá provázanost post-industriální společnosti a přírody a podporuje výměnu informací a zkušeností, dialog a spolupráci mezi umělci, odborníky a iniciativami napříč Evropou. K výstavě vychází česko-anglický katalog. Od 31. března do 29. května pokračuje výstava v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.
Na výstavu tematicky navazuje dvoudenní mezioborové symposium Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty, připravené za podpory a ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze. Symposium je zaměřeno zejména na vzájemné vztahy mezi kulturními, politickými a ekonomickými aspekty současných představ o tom, co pro nás znamenají slova jako prostor, prostředí, krajina a země, včetně topografie o-kraje, přechodové zóny, meze, jejího stanovení a překročení. Pozvané české i zahraniční přednášející z řad umělců, kritiků, architektů, environmentalistů, sociologů, filosofů a vědců spojuje dlouhodobý odborný zájem o působení člověka na krajinu a zemský ekosystém.
Jak v lidských, spíš než statistických systémech zachytit, porozumět, vyjádřit viditelné i nezřetelné symptomy proměn, kterými krajina prochází, včetně těch místních i těch globálních? Nabízí současné umění orientaci v těchto pohyblivých a nejistých územích? Naznačují četné umělecké a mezioborové projekty, festivaly a setkání k problematice antropocénu možné cesty?
Účastníci symposia: Guy van Belle /BE/CZ/, Vít Bohal, Dustin Breitling /US/, Peter Cusack /GB/, Petr Gibas, András Heszky/HU/(Translocal Institute), Stanislav Komárek, Alena Kotzmannová, Julia Martin /IS/DE, Pavel Mrkus, Ivo Přikryl, Martin Říha, Ivar Smedstad /NO/, Matěj Spurný, Tereza Stöckelová, Martin Škabraha, John Jordan /FR/ a Isabelle Frémeaux /FR/GB/ (The Laboratory of Insurrectionary Imagination).
Projekt Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty je koncipován a iniciován Galerií Školská 28 (DEAI/Setkání) ve spolupráci s Atelierem Nord (NO) a Centrem pro výtvarné umění Skaftfell (IS). Je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v Programu CZ06 Kulturní dědictví a současné umění v rámci EHP fondů 2009 – 2014
Hlavní kurátorka projektu: Dagmar Šubrtová (Galerie Školská 28). Spolukurátoři výstavy: Julia Martin (Centrum pro výtvarné umění Skaftfell), Ivar Smedstad (Atelier Nord), Dana Recmanová (Galerie Školská 28), Michal Kindernay (Galerie Školská 28). Autor koncepce projektu: Miloš Vojtěchovský (Galerie Školská 28)
Program, blog a archiv akcí: frontiers-of-solitude.org
Podpora a partneři: nadace Agosto Foundation, Fotograf Gallery, Ex Post, Francouzský institut v Praze, Maďarský institut Praha
Mediální partneři: ArtMap, A2, jlbjlt, kulturissimo.cz, Artalk, Skandinávský dům