školská 28

komunikační
prostor

Toto je archivní stránka ukončeného projektu z roku 2016.
This is an archived web site for a project that ended in 2016.
 

Jiří Zemánek

Zabývá se zejména českým moderním umění 20. století a současným uměním se zaměřením především na sochařství, akční, zemní a konceptuální umění, na historii kinetismu a umění nových médií. Realizoval řadu monografických výstav ve sbírce moderního umění Národní galerie v Praze a pro první stálou expozici Českého moderního umění NG ve Veletržním paláci připravil expozici českého akčního umění (1994-1995); analogicky pro mezinárdní výstavu akčního umění L´art au corps v Mac v Marseille připravil výběr z českého akčního umění (1996). Kurátorsky se podílel na sympóziích, organizovaných Milošem Votěchovským v klášteře v Plasích (mezinárodní sympózium o ekoartu FUNGUS, 1995, ad.). V letech 1999 - 2001 se podílel na ideji projektu “domu kosmického vědomí” E-AREA Federica Díaze (viz. Hlavní texty a články) a na programech tzv. E-fora jako samostatné součásti Fora 2000, pořádaného tehdejším prezidentem Václavem Havlem. V rámci akce „Praha – Evropské město kultury 2000” připravil ve spolupráci s Městskou částí Praha 11 projekt „Sochy pro Jižní město“.

Po roce 2000 se těžiště jeho zájmu přesunulo od monografikých výstav k interdisciplinárním projektů, zaměřeným na přesah umění do oblasti hlubinné ekologie a filosofie vnímání, geomancie, spirituality a vědy, spojených s otázkou proměny paradigmatu a vzniku nové integrální (holistické) kultury. Této problematice věnoval tři své poslední výstavy: Divočina / příroda, duše, jazyk, Ehle světlo / světlo mezi uměním, spiritualitou a vědou a Od země přes kopec do nebe.

Úzce spolupracuje s německým časopisem pro současnou geomancii a hlubinnou ekologii Hagia Chora, s časopisy Sedmá generace, Ekolist , s českou sekcí evropského sdružení Eurosolar pro podporu obnovitelných zdrojů energie, s mezinárodním sdružením The Alliance for Wildethics amerického filosofa a ekologa Davida Abrama a rovněž s OPS České Švýcarsko v Krásné Lípě (projekty poutnických cest). Vedle samostatných autorských výstav a s nimi spojených katalogů a sborníků (viz. Hlavní výstavy a akce, katalogy a publikace) se podílel na řadě tématických výstav, katalogů, sborníků a encyklopedií, včetně Dějin českého výtvarného umění VI. 1958-2000; další studie, články, recenze a rozhovory publikoval v časopisech Umění, Výtvarné umění, Ateliér, Umělec, Forum architektury a stavitelství, Architekt, Detail, Profil, Hagia Chora, Pars pro toto, Literární noviny, Sedmá ganerace, Ekolist, Era ad. (Viz. Hlavní texty a články).Je nositelem ceny nadace Tranzit (2003), určené pro podporu výtvarného umění ve střední Evropě.

V posledních letech se vedle umělecko-historické práce věnuje také editorské činnosti v souvislosti s přípravou antologií textů a publikací z oblasti geomancie, integrální kultury, ekologie vnímání a výzkumu rozšířených stavů vědomí. Spolupráce s nakladatelstvími DharmaGaia, O.P.S. Nymburk a Dybbuk.

Jiří  Zemánek

Země 

Česká republika

Medium 

teorie umění, kurátorství, environment