Výstava a doprovodná komiksová kniha pojednává a dobrodružné pouti bezstarostného chlapíka, který vyšel jednoho letního rána navštívit svou přítelkyni poustevnici Lídu. Netušil, že se vrátí, až bude ležet sníh, s bohatými zkušenostmi a spoustou nových přátel. Výstava sestávající z fotografií a artefaktů bude odrazem příběhu tak, že tajemství zůstane uchováno, důležité naznačeno a vlny fantazie rozbouřeny. Výstava je připravena ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor Vitae.
Vstupné 40Kč, snížené 20Kč.
Galerie je otevřena denně mimo neděle a státní svátky od 10 do 17h.
Doprovodné pořady
st 2.5. v 17h
Beseda s Františkem Skálou
Setkání s autorem knihy a výstavy.
čt 3.5. v 18h
Putování starými cestami
Projekce filmu (28 min.)
Scénář: Ljuba Václavová, Václav Cílek. Režie: Ljuba Václavová. Kamera: Josef Nekvasil. Výroba: Allegro a ČT, 2006
Poetický dokument nabízí obrazy krajin s jejími pěšinami, cestičkami, cestami a silnicemi. O jejich vzniku, proměnách i zániku poutavě vyprávějí geolog Václav Cílek a výtvarník František Skála. Ekofilm 2006: Cena Jihočeského kraje.
čt 10.5. v 18h
Houba
Projekce filmu (57 min.) a beseda
Scénář, režie: Vít Janeček
Kamera: Velimir Kovačić
anglické titulky
Filmová esej Houba se na nejrůznějších příkladech poznávání hub a zkušeností s houbami snaží ukázat vztahy těchto organismů s rostlinami, ale i s lidskou společností, v níž se houby stávají nejenom potravou, ekologickou nadějí či motivací návštěvy lesa, ale také obrazem lidského myšlení.
Aktéry filmu jsou mikrobiolog a mykolog Dr. John Dodd, lesnický expert Ing. Miloš Dušek, mikrobiolog a mykolog Dr. Milan Gryndler, filosof a mykolog Prof. Zdeněk Neubauer, filosof Dr. Miroslav Petříček, houbařka a výtvarnice Martina Tomášková, filmový režisér Tomáš Vorel, botanik a biolog Dr. Miroslav Vosátka a další.
st 16.5. v 17h
RNDr. Jiří Sádlo, CSc.
Fenomén křoví a metodika lezení do něj
(vybrané kapitoly ze synatropní išťologie)
Přednáška záběrem a originalitou profesi přesahujícího botanika, sám se označuje jako rostlinný sociolog, pro kterého se objektem vědeckých výzkumů staly drsné, podivné a opuštěné biotopy (rozvaliny, smetiště, skladiště, křoviště, prameniště, močály, sutě, suchopáry, pustiny, ruiny klášterů, hospod a pisoárů apod.) doprovozená názornými ukázkami.