... a zásadně se už nestarám o to, co se děje v takzvaném skutečném světě ...
W.G. Sebald: Die Ausgewanderden
Inspirací instalace "A z tohoto důvodu..." se stal náhodně nalezený fragment z fotografické pozůstalosti po panu Msgre Th. Dr. Josefu Baťkovi. Baťka studoval theologii ve Vatikáně, později byl profesorem na gymnasiu v předválečném Nymburku a ke konci života působil jako farář na jedné klatovské farnosti. Propojením fotografií, videoprojekce, zvukové kompozice a několika předmětů z pozůstalosti tematizuje výstava zvláštní i "obyčejné" osudy dvojice, poznamenané glejtem událostí 20. století.
Msgre Th. Dr. Josef Baťka, kněz jubilár, jeruzalemský poutník, papežský komoří žil od 40. let se svojí sestrou Marií Baťkovou v městečku Kolinec u Sušice. Ke konci 70. let zemřel. Před několika lety zemřela i jeho sestra, která o něho na sklonku života pečovala. Rodinný dům odkázala církvi a během vyklízení rozsáhlé pozůstalosti byla zachráněna část fotografického archivu a rukopis deníku z Baťkovy cesty do USA, Skandinávie a Severní Afriky. Pozoruhodný soubor diapozitivů na skleněných deskách prozrazuje cosi ze způsobu vidění a myšlení amatérského fotografa Baťky. Zachycuje i unikátní dobové obrazy z míst, která před více než půl stoletím navštívil.
Fragmenty z pozůstalosti jsou velmi soukromým privatissimem a zároveň naléhavým svědectvím o době, která minula. Instalace je motivována snahou naznačit prostřednictvím několika nevratně mizejících kontur stínů na povrchu skleněných destiček a vybledlého papíru alespoň zlomek téměř zapomenutých životních osudů. Setkávají se zde černobílé zrnění fotografických reliktů a naznačený, i když nutně fiktivní kontext dobových okolností, vrstvený z textů, ilustrací, dopisů, zvukového záznamu.
Těžištěm výstavy je videoprojekce digitalizovaných diapozitivů z Baťkovy studijní cesty po USA a po Evropě z 30. let. Jsou to obrázky dalekých krajin, přefotografované pohlednice, které si na cestách zakoupil, podoby lidí, s nimiž se během expedice setkal, nebo mohl setkat. Druhou, světelnou kompozici tvoří reprodukce diapozitivů, umístěné v oknech galerie. Tabla evokují metodu prezentace, tak jak Baťka diapozitivy kdysi pravděpodobně promítal během přednášek pro kolegy a studenty. Diavitráže v galerii připomínají cameru lucidu, nitro improvizovaného projekčního nástroje. Soundtrack proplétá úryvky z cestovního deníku J.B. s větami z deníku a kalendářů slečny učitelky Marie Baťkové.
Faktografické a strohé záznamy všedního dne obsahují výčty z příjmů a výdajů, seznamy nákupů, upomínky, co je potřeba v údržbě domácnosti. Tichý hlas vystupuje občas z vlnící se hladiny ambientních zvuků, naznačuje pocit míjení a odcházení, mizející paměti a neodvratitelný koloběh dní a nocí strávený v chátrajícím domě se zahradou, plném vzpomínek a praskání starého nábytku, v domě, uvnitř cyklu ročních období, kam jen zdálky proniknou zprávy ze světa tam venku.
Instalace je první veřejnou prezentací z archivu J. B. a M. B. a je součástí pokračujícího většího cyklu, věnovaného umělecké interpretaci dobových dokumentů 20. století.
Autor koncepce: Miloš Vojtěchovský, Dana Recmanová
Práce s fotografiemi: Douglas Parsons, Lloyd Dunn
Video: Miloš Vojtěchovský, Michal Kindernay
Zvuk: Miloš Vojtěchovský
Technická spolupráce: Milan Guštar
Produkce: Jan Bartoš, Bára Kohoutová, Lívia Rószás
Poděkování: Martina Smeykalová, Jan Virth, Anti Sodomková, rodina Šmídová / Šmíd family
Mediální partner: Fotograf
Sponzor tisku: Acroateliér / Acrodesign
Projekt vznikl s podporou grantu Magistrátu hl.m. Prahy
Celoroční program galerie Školská 28 je podpořen Ministerstvem kultury ČR a Magistrátem hl. Města Prahy.
zvuková stopa k instalaci:
play