Připraveno jako součást akce Měsíc bláznovství, (věnováno práci Mudr. Milana Hausnera, Mudr. Stanislava Drvoty, Mudr. Ludvíka Švába, PhDr. Václava Pinkavy).
Pořádá Česká asociace pro psychické zdraví ve spolupráci s komunikačním prostorem Galerie Školská 28 a asociací MLOK.
"Psychonaut(ka) je: bytost, která se vydává "na pouť", na šamanskou expedici, do mentálního prostoru, psychonaut(ka) je cestující mentálním vesmírem.
Klíčková slova: duševní zdraví a nemoc, extra art, mediumní kresba, arteterapie, stěhování duší, psychedelické zkušenosti, hypnóza, automatická kresba, tvorba outsiderů, dětí, ornamenty, iluze, vize a halucinace, para-obrazy a paobrazy, lucidní snění, somnabolismus, mezní formy tvořivosti.
Výstava-výzdoba (kreseb, maleb, koláží, fotografií, diagramů a deníkových zápisů) spojuje práce profesionálních a outsiderských tvůrců. Představí díla z několika soukromých a odborných sbírek psychiatrických pacientů, umělců, terapeutů a léčitelů, doplněné zápůjčkami a pracemi vzniklými na místě. Expozice obsahuje řadu typů obrazů: 1.stvořené během intoxikace psychotropními látkami, (LSD, nebo jiných prostředků vhodných pro "rozšíření" vědomí), díla vzniklá "mimovolně", 2.jako "mediumní" komunikace s jinou nebo realitou osobou, 3.tvorbu, kde moment náhody je důležitější, než "dohled" nad tvůrčím aktem, včetně 4."čmáranic" "hieroglyfů" a další druhů "automatické" kresby, 5.kresby pod vlivem hypnózy a 6."zprávy z jiné dimenze". Jde většinou o symboly emblemata, znaky, příznaky prozrazující reakci na přetlak proudu myšlenek a obrazů, někdy používané jako příklad pro introspekci, nebo psychologickou analýzu. Rastrem výběru prací je bezprostřednost výrazu, originalita a naléhavost sdělení.
Projekt chce upozornit na prostupnost bariéry, dělící svět "normality" a "mimonormality", zdraví a nemoci, život a tvorbu "profesionálů" od marginalizovaných oblastí a skupin outsiderů (děti,pacienti, "šílenci", bezdomovci,,atd) a proklamovat emancipaci "neobyčejného" jako doplněk ke standardizované normalitě. (Výstava navazuje na expozici kreseb v Galerii Jelení v roce 2002 ze sbírky Mudr.Hausnera, a Mudr. Sobotkievičové, které vznikly v letech terapie schizofrenie pomocí LSD).
Kreslení a malování během "séance", tvorby nebo "intoxikace" uvolňuje z psychického podloží obrazy, vizualizuje stavy a procesy, kterých si v "normálním" stavu nejsme většinou vědomi.Automatické a "obscesivní" kresby jsou důležitým indexem změn, kdy kontrola nad volním aktem je oslabena a na povrch vyplouvají "neracionální praobrazy", (archetypy), mentální psychické vzorce, nebo ornamenty odhalující hlubší vrstvy osobního, nebo "společenského podvědomí." Také mediumní kresba má podobnou povahu: není většinou estetickým cílem sama o sobě, vzniká jako stopa, otisk (pod)vědomí, přispívá k cvičení dorozumění mezi rukou, okem a duší.
Galerie je většinou místo kam jdete obdivovat někoho jiného, tentokrát přineste do galerie svoje kresby, "čáranice" a "mazanice" a pověste je na velkou tabuli, jejíž kompozice se během výstavy bude měnit. Výstava je prodejní a výnos poslouží na pokračování "měsíce bláznovství".
Koncepce a koordinace: Dana Recmanová, Miloš Vojtěchovský, Martin Jarolímek, Andrea Strudihradová, Spolupráce: Terezie Zemánková
Pořádatelé: Česká asociace pro psychické zdraví, ve spolupráci s Komunikačním prostorem Školská 28 a Asociací MLOK.
Podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha
Sponzoři výstavy: Občanské sdružení DAGDA, Galerie NORA.
MUDr. Milan Hausner
Mudr. Milan Hausner (1929 – 2000) – československý psychiatr, primář Psychiatrické léčebny v Sadské u Poděbrad v letech 1965 - 1981, kde zavedl pro svou dobu výjimečný model vícečetné léčebné komunity, průkopník experimentálního výzkumu s LSD 25, president psychoterapeutické podsekce ČPS J.E. Purkyně (1970-1981 ), autor popularizačních knih a článků o psychoterapii, zakládající člen Evropské psycholytické společnosti, člen mnoha odborných společností a institucí.
Pozůstalost MUDr. Milana Hausnera, která obsahuje i některé ze stovek výtvarných prací pacientů, které většinou vznikaly po intoxikaci halucinogeny, je s laskavým svolením dědiců od roku 2004 uložena v Archivu Akademie věd ČR. Některé z těchto prací jsou součástí dubnové výstavy Psychonauti (Metempsychózy).
Své zkušenosti a historii výzkumu halucinogenů v Československu shrnul MUDr. Milan Hausner v samizdatové publikaci "Psyche in Statu Nascendi - LSD Therapy Behind the Iron Curtain, Czechoslovakia 1954-1974".