Ve Školské ulici č.p. 28 na dvorku mezi budovou, kde je umístěna galerie, a zadním traktem Městské knihovny je instalována od 21. srpna 2009 improvizovaná úschovna knih, neboli mobilní veřejná knihovna a čítárna.
Nepotřebujete občanský průkaz, legitimaci, fotografii, ani vklad, abyste si mohli některou z neustále se obměňujících tiskovin v klidu doma přečíst. Lze si vypůjčit a odnést jednu z knih, které jsou vystaveny v policích. Předpokladem výpůjčky je, že bude po přečtení kniha navrácena, ale není to podmínkou. Vítáno je doplnění knihovny o knihy, které čtenáři už doma nechtějí mít. Lze je jednoduše umístit do polic a zanechat je zde jako dar pro ostatní zájemce. Lze zde také uplatnit vlastní autorské knihy, pokud pro ně nezištně hledáte čtenáře. Na vývěsce vedle police s knihami je možné zanechat zprávu pro další uživatele první vpravdě veřejné knihovny v Praze.
Knihovny jsou odedávna pro naši civilizaci spojené se svatyní. Knihy čteme, píšeme, vydáváme, shromažďujeme, oprašujeme, chráníme a ztrácíme, odnášíme do sběru a někdy dokonce pálíme a jinak ničíme. Knihy jsou svázány se světem fantazie, představ, vyprávění a cestováním v čase. I když staré knihy dnes ztrácejí svoji peněžitou hodnotu, je v každé z nich uchován nějaký životní příběh. Knihy vystavené ve Školské pro vás a vámi, jsou v jistěm smyslu skupinovým portrétem obyvatel a návštěvníků tohoto domu a místa. Jsou vystaveny našemu zájmu i nezájmu, přízni i nepřízni počasí a procesu stárnutí.
Open air knihovna vznikla jako umělecký projekt palestinského konceptuálního umělce Emila Zuaitera (narozen v Jeruzalemě 1959, žije v Lisabonu) pro Komunikační prostor Školská 28, který provozuje DEAI, o.s.
Prozatímní knihovna ve Školské je věnována Jaroslavu Haškovi, který se narodil v domě čp. 1325-II ve Školské ulici 16 v Praze 1 na Novém Městě v roce 1883. Tedy jen o pár desítek metrů v ulici výše. Před několika lety byl rodný Haškův dům zbourán a přestavěn na luxusní hotel.
Další veřejné prozatímní knihovny plánuje Emil Zuaiter založit také v dalších dvorcích a okrscích Prahy a věnovat je zajímavým osobnostem, které v Praze kdysi žily nebo dosud žijí jako například Ladislav Klíma, Karel Ladislav Kukla, Božena Němcová, Michail Bakunin, František Křižík, Popelka Biliánová, Ivan Diviš a další.
informace: skolska@skolska28.cz
www.skolska28.cz
21. srpna 2009, Praha