Projekce videí jednoho z našich nejvýraznějších současných výtvarníků. Mančuškovo dílo je svou povahu spíše konceptuální, jeho tvorba však naznačuje i řadu intermediálních souvislostí. Neorientuje se pouze na tvorbu určenou pro galerie, je i autorem filmů, videí, textů a divadelních představení. Snad právě díky tomu obsahuje jeho tvorba řadu citací a žánrových výpujček, pohybuje se volně mezi prostorem kinematografie a výtvarného umění. Cíleně reflektuje zažité konvence filmového jazyka a přenáší je do pozměněných souvislostí, stejně tak jeho videa vnáší do kinematografického světa nečekané úhly pohledu na vnímání filmové řeči.
V Galerii Školská 28 Mančuška představí komentovaný výběr z videií posledních několika let následovaný moderovanou diskuzí s autorem.
Ján Mančuška (nar. 1972) je český konceptuální umělec slovenského původu. Narodil se v Bratislavě, ale od dětství žije v Čechách. Vystudoval pražskou Akademiii výtvarných umění. Je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2004. Patří k českým umělcům nejčastěji vystavujícím v zahraničí. V zahraničí se poprvé prosadil při svém studijním pobytu v USA, během kterého mu byla nabídnuta samostatná výstava v prestižní newyorské Andrew Kreps Gallery. V roce 2005 vytvořil, ve spolupráci se Stanem Filkem, Markem Pokorným a Borisem Ondreičkou, expozici Československého pavilonu na Bienále v Benátkách. (Wiki)
(...) Ambice Jána Mančušky totiž nesměřují k vyprávění příběhů. Spíše než spisovatel - fabulátor je lingvista, kterého ne- zajímá napínavý děj, ale především gramatika, která drží jednotlivá slova po- hromadě, a rozdílné způsoby, kterými dokáží vyjadřovat svůj obsah. Na příběhu ho zajímá, jak jsme ho vůbec schopni vnímat a co všechno jím jde vyjádřit. (Tomáš Pospiszyl, Umělec 1/04)