„Kniha je krajina a její čtení je procházení se po ní. Čtení není lineární proces, jsou to spíše takové smyčky, kdy musí čtenář neustále přehodnocovat významy událostí již přečtených.“
Instalace Krajiny čtení vychází z románu Anna Karenina. Nezaměřuje se ani tak na obsah knihy samotný, jako na různé způsoby subjektivního čtení. Barbora Švarcová zhodnocuje formální stavbu textu, jeho časovost, vnitřní rytmy, prostupující dějové linie a postavy. Tyto kvality převádí do vizuálních objektů. Současně sleduje odraz textu v proměnující se zkušenosti čtenáře, nebo v osobních interpretacích děje.
Výsledkem všestranného čtení románového textu je série menších instalací, které s geometrickou přesností odrážejí tvar knihy, rozložení textu a časové posuny v příběhu. Rovinu chladné vizualizace překračují subjektivním náhledem různých čtenářských modalit. Každá z nich představuje jeden zaujatý čtenářský zážitek, jeden ze způsobů porozumění textu, aniž by kterýkoli z nich byl přečtením definitivním.
Barbora Švarcová (nar. 1985) je studentkou Centra audiovizálních studií FAMU. Ve své práci se zabývá především fenoménem absence v mediálním povrchu, pracuje s videem a objekty. Její video bylo letos uvedeno v mezinárodním výběru festivalu EMAF.
Videografie: ...před obrazem, za obrazem nikdo nesmí stát... nebo nebude hrát (2009) /
(Ne)pokoj (2009) / Psycho-analýza (2009)
Ocenění: PAF 2009 - cena Ivana L.Galety
(kurátor: Martin Blažíček)