Instalace Rozhovor je součást většího Vlasákova projektu Nedorozumění, ve kterém rozpracovává témata a různé siutace mezilidské komunikace. Je to skulpturální tvar s elektrickým osvětlením a elektronickým zařízením, nabízející návštěvníku po stisknutí tlačítka možnost zaznamenat do paměti aparátu desetivteřinový zvukový záznam hlasu, popřípadě všech dalších zvuků a hovorů z pole slyšitelnosti mikrofonu - ucha, které je zavěšeno mezi dvěma visícimi reproduktry. Následuje spuštění funkce opakování a paralelně nahrávání dalších vrstev stále stejného záznamu přes střídavě spouštěné zvuky z obou reproduktorů. Mechanický dialog směřuje díky postupnému poměru parazitních akustických nečistot až k bílému šumu, informační entropii a úplné ztrátě srozumitelnosti.
Instalace Nedorozumění byla vystavena poprvé v listopadu 2010 v jihlavské galerii Půda.
Foto: Michal Novotný
Robert Vlasák (narozen v Kladně 1978) se zabývá rozšířeným pojetím sochařské práce na pomezí mezi konstrukcí nástroje, vědeckým experimentem a skulpturou. Studuje principy mechaniky i optiky a poslední dobou pracuje také s elektronikou a akustikou. Do instalací zapojuje aktivně diváka, který se pak stává spoluhráčem v určovaní významu například prostřednictvím dotyku, pohybu, nebo hlasu. Spíš než vizuální dojem je pro Vlasáka inspirací čistý fyzikální jev, nebo vlastnosti různých materiálů a hledá jejich další kontexty prostřednictvím pokusu o jejich oživení ať už přímou animací, nebo sonifikací a vizualizací. Od řady konstrukcí aparátů a soustav, připomínajících pomůcky a objekty ze školního kabinetu, nebo snad kabinetu kuriozit, se dostává v posledních letech ke složitějším tématicky zaměřeným projektům.
Robert Vlasák působí jako odborný asistent v Ateliéru přírodních materiálů u prof. Jaroslava Prášila na Fakultě užitého umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově, umělecké kovářství a zámečnictví, na Fakultě užitého umění a designu Univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem a na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně v Ateliéru nefigurálního sochařství u doc. Jana Ambrůze.
na vernisáži zahraje volné improvizační seskupení IQ+1:
Mirek Posejpal (cello, fx),
Jana Kneschke (e-housle, zoom),
Georgij Bagdasarov (gramofon),
Michal Zbořil (analogový syntezátor),
Petr Vrba (trubky, klarinet, objekty)
Kateřina Bilejova (buto).