školská 28

komunikační
prostor

Toto je archivní stránka ukončeného projektu z roku 2016.
This is an archived web site for a project that ended in 2016.
 

Všemu, co vyrostlo, vlažím kořeny

Diskuse

Všemu, co vyrostlo, vlažím kořeny

160 let Listů trávy Walta Whitmana
Kamil Bouška, Ondřej Skovajsa, Jan Hlávka, Justin Quinn, uskupení Obec
Čt 22.10. - 18:00

Shledávám, že mám v sobě jíl, uhlí, dlouhovlasý mech, ovoce, klasy, jedlé kořínky, a že jsem všady pokryt sochařskou prací čtyřnožců a ptáků
— Walt Whitman (1855), přeložil Jaroslav Vrchlický

Co mohou dát Listy trávy amerického básníka Walta Whitmana (1819–1892) dnešku? Ve světě zmítaném válkami a utrpením stejně jako strachem a arogancí je dobré slyšet evangelium podle Walta o bratrství a sesterství všech. Není Whitmanovi volný verš především prostředkem, jak probudit čtenáře z lhostejnosti, aby si uvědomili Boží jiskru v sobě, druhém člověku, myši i listu trávy -- a aby podle tohoto zjištění žili?

Na druhou stranu je tu ovšem zjevné ideologické použití Whitmanových textů a známé rozpory v jeho díle a životě. To, že si je Whitman slavně posvětil svým „Nuž tedy, odporuji sobě sám!“, ještě nemusí přijmout čtenáři. K zamyšlení nad těmito tématy se sejdou učastníci debaty pořádané ke čtyři krát čtyřiceti letům od vydání prvních Leaves of Grass v Brooklynu.

Večer zahájí básník Kamil Bouška, který svým hlasem oživí mrtvá černá písmena Listů trávy napříč jejich různými vydáními. Amerikanista Ondřej Skovajsa z pozic orální teorie následně ohledá, jak Whitman „píše hlas“, jak JÁ prvních Listů (1855) burcuje čtenáře k vnímavějšímu životu. Estetik Jan Hlávka se zaměří na reflexi rozporuplné postavy Walta Whitmana, „proroka náboženství duševního zdraví“ a „básníka barbarismu“ u dvou klíčových amerických filosofů, Williama Jamese a George Santayany. Básník a literární historik Justin Quinn srovná pozici Whitmana v padesátých letech ve Spojených státech a v Československu a následně uváží transnacionální putování Whitmanovy poezie napříč železnou oponou mezi těmito dvěma zeměmi. Následuje volná debata, do níž vstoupí autentický Whitmanův hlas a budou promítnuty rukopisy textů natolik vrstvených a přelepovaných, že je můžeme považovat za koláže. Večer uzavře vystoupení hudebního uskupení Obec (Marie Ladrová & Ondřej Vavrečka).

Pořádá Centrum pro studia orality a gramotnosti ve spolupráci s Galerií Školská 28. Moderuje Ondřej Skovajsa.

Image 

I Moisten the Roots of All That has Grown

Diskuse

I Moisten the Roots of All That has Grown

160 years of Walt Whitman’s „Leaves of Grass“
Kamil Bouška, Ondřej Skovajsa, Jan Hlávka, Justin Quinn, the Obec group
Čt 22.10. - 18:00

I find I incorporate gneiss, coal, long-threaded moss, fruits, grains, esculent roots,
And am stucco’d with quadrupeds and birds all over.

— Walt Whitman, 1855

What does Walt Whitman’s Leaves of Grass have to say to today’s reader? In the world buffeted by wars, suffering, fear, and arrogance it is good to listen Whitman’s gospel about the brotherhood and sisterhood of all and sundry. Is not his free verse primarily a means to “wash the gum” from his readers’ eyes into the realization of the divine spark in themselves, other humans, as well as in mice and leaves? And to persuade his readers to live and act upon this realization?

Conversely, however, Whitman’s texts have served a plethora of ideologies, and there have been apparent contradictions in Whitman’s life and work. Whitman dealt with these early on: “Do I contradict myself? / Very well then... I contradict myself /I am large... I contain multitudes.” Yet this answer may not suffice. Such themes are to be asked in a debate held to commemorate four times forty years from the first edition of Leaves of Grass in Brooklyn, N.Y.

Poet Kamil Bouška will open the evening by reading aloud Whitman’s Leaves in Czech translation. Americanist Ondřej Skovajsa will apply oral formulaic theory to examine how Whitman “writes voice,” trying to awaken his reader to a life more perceptive and courageous. Aesthetician Jan Hlávka will reflect upon the contradictory persona of Whitman (as “prophet of sanity” and “poet of barbarism”) in the writings of two American philosophers, William James and George Santayana. Poet and literary historian Justin Quinn will compare the position of Walt Whitman in the US and Czechoslovakia in the 1950s, and then consider the transnational routes he had to travel between the two cultures. An open debate will follow, featuring Whitman’s original voice, and the collage-like manuscripts of Whitman’s poems. A performance by Obec (Marie Ladrová and Ondřej Vavrečka) will gently draw the evening to a close.

The event is organized by the Center of Orality and Literacy Studies. Hosted by Ondřej Skovajsa.

Image