Centrum pro Metamedia bylo založeno z iniciativy Nadace Hermit a Společnosti přátel umění v Plasích v prostorách bývalého kláštera Plasy. Programy a projekty jsou zaměřeny na neformální organické propojení tzv. tradičních a nových médií v disiplinách jako je hudba, performance, divadlo, výtvarné umění. Od roku 1992 se symposií, výstav, festivalů, setkání zůčastnilo kolem 350 umělců, teoretiků a studentů z různých oborů.

(Pro bližší informaci zde uvádíme úryvek z katalogu Křížení poledníků.)

Další informace o Centru naleznete pod tlačítky nalevo. Informace o přihlášce naleznete na stránce o programu pobytů , nebo pod projekty. Speciální projekty vytvořené pro Internet v rámci CMM naleznete pod tlačítkem WWW projekty. Očekáváme reakce, přání a stížnosti a nebo na informaci o podobných aktivitách [naše adresa].

Činnost Centra pro Metamedia je umožněna díky podpoře mnoha institucí a jednotlivců, především s grantem za technické výbavení od holandské nadace Prince Bernhard Fund a od roku 1996 s velkorysou podporou programu OST WEST Nadace Pro Helvetia.




pasáž z
"Půlnoční poledníky z Plas do Země královny Maud
aneb Severní záře a jižní kříž", Křížení poledníků, 1995

Hermit

Hermit je název, který může být pro někoho zavádějící. Nejedná se zde o vytvoření úkrytu před světem, o útěk od reality nebo o pokus o módní esoterickou, tajnou společnost, o akt zmizení, které poklamovali teoretici sociálních podzemních hnutí. Projekt Nadace Hermit znamená jen určitý odstup od banality postindustriální neurotizované a konzumující společnosti, je hledáním tichého místa. Je hlavně vytvářením místa pro přirozenou komunikaci a rozhovor. Skutečný dialog je slyšitelný a srozumitelný právě v ústraní, vzdáleném od hluku reklamy a masových médií. Současná koncentrace kultury, medií a moci do měst vyprázdnilo venkov, jehož nezaplněnost je pro vznik takových dočasných "autonomních zón", jako byly v minulosti například právě kláštery, mnohem příznivější. Hermetický může v myšlenkovém systému zbaveném jakékoliv úcty k tajemství, úžasu, zázraku, hloubce a intimitě paradoxně znamenat právě otevřenost k prostoru mezi lidmi. Hermeneutika takové "autonomní zóny" se vyznačuje tichem, které umožňuje naslouchat zvukům okolí a vnímat slovo a jeho ozvěnu.

Jedno z takových míst vniklo před několika lety ve starém, poničeném a napůl opuštěném klášteře v Plasích, založeném před 850 lety jako symbol moci katolické nadvlády nad krajinou a pohanstvím, jako výraz bohatství cíkevního řádu cisterciáků. Později patřil klášter a okolní panství knížeti Klementu Metternichovi, který chtěl (pro změnu) ochránit evropské status quo od zhoubného vlivu francouzské revoluce. V ideologii obou systémů nebylo právě mnoho pochopení a tolerance k svobodnému umění, ani pro politické protivníky. Potřeba autonomity, osobní svobody a svobodného kulturního výrazu nezanikla ani zdaleka v dnešní sekularizované společnosti, ovládájící naše životy jiným způsobem.

Poněkud spartánské sympozium Křížení poledníků se lišílo od vetšiny oficiálních uměleckých projektů právě svojí mnohotvárností, svým hybridním charakterem, který je přiřazuje spíš k tradicím lidové slavnosti, potlachu, tábořišti tuláků, než k exkluzivtním výstavám artistních vybraných kruhů "důležitých" umělců. Právě tento prvek nezávaznosti, otevřenosti, svátečnosti, hybridnosti, přírozený babylón národnosti, oborů, estetik pestrost "sociálních stavů", solidarita, polyfonie různých druhů umění v místě původně koncipovaném jako uzavřené obydlí pro uniformitu jediného duchovního řádu. Už sama existence tohoto projektu je zázrakem a náznakem možnosti oteplení klimatu, příznakem konce dlouhé sezóny studených válek, politických polarit, dogmatismu, násilí, funcionářského "správného" řízeného myšlení, "čistého" a "angažového" umění, univerzálních a nadčasových pravd, oficiálního policejního blbství, šovinismu a rasových předpojatosti.

Hosté dílen a symposií v CMM se nachazejí spíš v nádražní situaci dočasného tábora, jsou odkázání sami na sebe, na své schopnosti domluvit se, orientovat se, experimentovat, improvizovat, dohodnout se vzájemně o místě, kde budou pracovat, co potřebují, kde se co dá najít. Během symposií není nikdo ze zúčastněných nucen mimo požadavek tolerance naprosto k ničemu, dokonce ani k veřejné "prezentaci" své práce. Prostředí, kontext, téma, forma, charakter a materiál, který si zvolí, je věc jejich volby a uvážlivosti a až jednotlivé zásahy do organismu místa dávaly vzniknout konečné celkové instalaci. Uvedu zde pro ilustraci registr některých materiálů, medií a pomůcek, se kterými účastnici během "poledníkového sympozia a festivalu" pracovali:světlo, tma, elektřina, železo, teplomet, slunce, chleba, modrá skalice, voda, čerpadlo, cibule, video, fotografie, rybářské boty, plánek podzemních štol, skalničky, irský valoun, větve, měděné cedulky, čas, text, mouka, vosk, diaprojektor, čaj, porcelán, kámen, plátno, štětec a akrylové barvy, stan, basy láhví se sodovku, váhy, hovězí jazyk, talíř a příbory, linoleum, tenisová síť, hlas, hudební nástroje všech druhů a velikosti, zpětná vazba, neon, gramofon, drát, MIDIcomputer, vata, loutky, zvětšovací lupa, pěna, UV světlo, včelí vosk, provázky, tanec, zlatá barva, 16mm film, camera obscura, filmový projektor, žebřík, koks, magnetofon, cihly a železné armatury, oheň, plastiková folie, šicí stroj, písek, vývěva, rádio, pivo, stará vojenská uniforma, lepenka, silikon graphic, nafukovací míč jako zeměkoule, obdíjení věžních hodin, zpětné zrcátko, sojčí pírka, krev, tabák a lipové dřevo, hodinový stroj, slitina, časové spínače, relé, telefonní dráty a zvonky od bicyklu, koňské žíně, slova, pohyb a fantazie.

Prostory kláštera jsou během léta místém k pobytu, odpočinku, práci, k společnému jídlu, ránním diskuzím u kuchyňského stolu, nebo v noci u ohně na nádvoři prelatury. To, o čem spolu mluví lidé v Plasích, ta společná, těkavá, skutečně inter-mediální a náhodná chvíle, která se dá jen stěží dokumentovat, vyčíslit a zhodnotit, je přinejmenším rovnocenná všem instalacím, představením, koncertům, nebo dílnám. To je možná tou nejhlubší, "hermetickou" a těžko sdělitelnou vrstvou symposií, zkušeností a záznamem, který si (doufejme) s sebou odvezli hosté a návstěvníci v paměti. Je to cosi, co nelze ani archivovat, zachytit na fotografické emulzi, videu, v textech, na digitálních disku nebo na Internetu. Něco, co se těžko dá formulovat psaným slovem. Může být snad nenápadným příslibem změn k lepšímu, protože před několika lety by byl podobný projekt v české kotliné jen bláznivou utopií . . .

Miloš Vojtěchovský, 1995

[nahoru]