Projekce filmů amerického režiséra Henryho Hillse včetně nového filmu Arcana (2011, 32 min).
Výpravná filmová koláž Arcana je sestavená s matematickou přesností podle hudební partitury. 15 sekvencí soundtracku Johna Zorna je sestavno do 254 scén, z nichž každá obsahuje radikálně odlišný obrazový materiál. Hills postupuje ve skladbě intuitivně - vrství a přeskupuje významy, vytváří asociativní spojení univerzálního charakteru mezi významem a vizualitou. Využívá vlastní materiál (záběry stříhání, základní přírodní symboliku vody, krajiny, otevřené stepi…) i nalezené archivní záběry, filmové týdeníky, reklamy. Radikálním přeskupovaním a asociativním střihem vytváří přesnou mozaiku tmelenou Zornovou nahrávkou The Bribe (1986), která je zároveň hudební poctou gangsterským filmům Mickeyho Spillana.
Program:
Arcana (2011, 32 min)
Failed States (2008, 10 min)
Electricity (2007, 7 min)
A New Life (1989/1999, 15 min)
Naked City Series (1990-1991, 7 min)
Henry Hills je americký filmař, kurátor a pedagog. Od roku 1975 realizoval více než 20 krátkých experimentálních filmů. V roce 1978 absolvoval filmový obor na San Francisco Art Institute, z této doby pochází i jeho rané filmy - rytmické, po jednotlivých snímcích snímané studie Porter Springs a North Beach Series. Po několika němých filmech natočil v toce 1981 v chlebnikovském duchu portrét básníka a revolucionáře Jacka Hirschmana pod názvem Kino Da!. Tento film zapadá do doby jeho pobytu v New Yorku, kde jeho hlavními tématy byl jazyk, fónická poezie a také spolupráce s improvizační scénou downtownu (John Zorn, Zeena Parkins, Christian Marclay, Tom Cora a další). Koncem 80. let k těmto vlivům přibírá i improvizovaný tanec (např. film SSSS se Sally Silvers, Davidem Zambranem, a d.). S Johnem Zornem pak realizoval i rozsáhlejší experimentální projekt Little Lieutenant (1992) vycházející z revize stejnojmenné písně Kurta Weilla.
Je rovněž autorem řady videoportrétů portrétů amerických avangardních režisérů a umělců pod názvem Emma’s Dilemma. V nich prostřednictvím dospívající Emmy Bee Bernstein improvizovaně rozmlouvá s Kenem Jacobsem, Tony Ourslerem, Kenny Goldsmithem, Carolee Schneemann a dalšími.
Mimo to je i editorem filmů dokumentaristky Martiny Kudlaček, se kterou v současnosti dokončuje rozsáhlý dokument o Peteru Kubelkovi.
Filmy Henryho Hillse jsou zastoupeny mj. ve sbírkách Museum of Modern Art, Arsenal Berlin, San Francisco Art Institute, Bard College a další. V letech 1985-88 byl členem rady Film-Makers' Cooperative, byl aktivní jako kurátor a promotér v Anthology Film, Millenium a mnoha dalších místech. V současnosti žuje ve Vídni a v Praze, vyučuje na pražské FAMU.