Předpoklady budoucnosti:
archeologie a budoucnost pohyblivého obrazu



Úvodní stránka
J. E. Purkyně
Témata
Účastníc
Program
Informace
Bibliografie
Obrazová příloha
 

Media symposium - setkání teoretiků, historiků a umělců - nabízí prezentace, diskuse a doprovodný program promítání filmů, videa a performancí. Tématem je vztah minulosti, současnosti a budoucnosti elektronických médií a reflexe jejich společenských, politických a kulturních souvislostí.

kinesthesia, n. [z řeckého.kinein, pohybovat, a aisthesis, vnímání]-vjem pozice, pohybu, napětí, atd. částí těla, pociťované nervovou soustavou

Spolu s rostoucím vědomím naší závislosti na nových komunikačních technologiích narůstá i nutnost klást si otázky po jejich původu, jejich genealogii i jejich pravděpodobné budoucnosti. Proměny a různé modifikace obrazu, charakterizující nástup audiovizuální technologie, ovlivňují podstatným způsobem naše vnímání i pojetí skutečnosti. Symposium nabízí seznámení s některými oblastmi výzkumu nových médií a zamyšlení nad jejich postavením na průsečíku vědy, umění a technologie z hledisek historického odstupu i zaujatých představ o jejich budoucnosti

I když přiznáme výjimečnost nedávného rozvoje audiovizuality (digitálních nástrojů a procesů), tyto změny jsou nemyslitelné bez vzniku média filmu a dalších technik a postupů, sloužících pro zachycení a simulování pohyblivých obrazů, stejně jako bez řady vědeckých objevů, které umožnily jejich rozvoj. Jedním z důležitých objevů podmiňujících dnešní proměny byl výzkum fenoménu doznívání obrazu, kterým se zabývali vědci na začátku 19. století. Inspirací pro projekt Předpoklady budoucnosti/Excavation the Future se staly výzkumy významného vědce Jana Evangelisty Purkyně (1787 – 1869).Purkyně se zabýval ve své disertační práci vydané v Praze roku 1818 specifickým percepčním jevem: předmět vidíme ještě zlomek okamžiku po jeho zmizení ze zrakového pole. Další výzkumy fenoménu „doznívání obrazu" byly jedním z předpokladů vzniku celé řady technických přístrojů, které pomalu rozhýbaly statické obrazy a vedly od objevení filmu, televize až k dnešním digitálním audiovizuálním technologiím.

Purkyňovy výzkumy a objevy v oblasti fyziologie a psychologie stojí i na počátku neurovědy a zasáhly i do řady dalších oborů přírodních věd. Byly uskutečňovány v době rozvoje vědy a technologie, kdy umělci, vědci, vynálezci a technici byli fascinováni fenoménem pohybu, proměnami vztahu mezi časem a prostorem.

Purkyně a jeho současníci spoluvytvářeli v tomto ohledu předpoklady nástupu konceptů modernizace, jejíž otázky a problémy dnes- na počátku 21. století dostávají v důsledku narůstajícího tempa rozvoje technologie a elektronických médií novou podobu.Rozvoj technologie vyvolává řadu otázek a vede k zamyšlení nad jeho historickými a teoretickými souvislostmi:

  1. Proměnilo se vnímání skutečnosti působením stále složitějších technických přístrojů, sestrojených za účelem záznamu, nebo přenosu audiovizuálních dat a k modelování audiovizuálních umělých prostředí a situací?
  2. Přispěl obor kognitivních věd k evoluci elektronických médií a naopak, jakou roli hrály digitální technologie v kognitivních vědách?
  3. Jaké jsou historické předpoklady rychlého rozvoje elektronických médií?
  4. Jak kulturní tradice podmiňují způsoby použití a rozvoj elektronických médií? A naopak, jak elektronická média formují, nebo modifikují naše koncepty tradice a pojetí historie?
  5. Jak je naše současné pojetí technologie ovlivěno společenským, politickým či geografickým kontextem a nakolik rozlišné podmínky určují její různé aplikace?
  6. Jaké modely spolupráce mezi vědci a umělci se v historii ukázaly jako konstruktivní a jaké jsou platformy, cíle a významové rámce takových společných projektů?

 


Projekt Excavating the Future vychází z programů Centra pro současné umění v Praze a Geothe-Institutu Prag, zaměřených na široké uplatnění umění a technologie v současné společnosti..Symposium navazuje na dřívější projekty, inicializované bývalým Sorosovým centrem pro současné umění jako byl například výstavní projekt nových médií Orbis Fictus (1995), a další projekty vázané na činnost Media Laboratoře založené před 3 lety. Organizátoři doufají, že výsledky projektu přispějí k mezinárodní a mezioborové spolupráci mezi tvůrci a institucemi z různých oborů.

Projekt Excavating the Future pokračuje v tradici flusserovských média-symposií pořádaných Goethe-Institutem v letech 1992 až 1998.