Předpoklady budoucnosti:
archeologie a budoucnost pohyblivého obrazu



Úvodní stránka
J. E. Purkyně
Témata
Účastníc
Program
Informace
Bibliografie
Obrazová příloha
 

Přednášející a účastníci konference

Gert Aerdse Jiři Hoskovec    
Jaroslav Anděl Christian Huebler    
Roy Ascott Prof. Erkki Huhtamo    
Guy van Belle Ryszard W. Kluszczynski    
Michael Bielicky Richard Kriesche    
Bohuslav Blažek Werner Nekes    
Wolfgang Bock Miklos Peternak    
Dieter Daniels Rolf Pixley    
Erik Davis Liz Rymland    
Doc. Jiři Fiala Claudia Schmacke    
Richard Grusin Barbara Maria Stafford    
Tom Gunning Mirek Vodrážka    
Ivan M. Havel   Siegfried Zielinski


   

 

Bohuslav Blažek
Sociální ekolog, teoretik médií
Praha

 

Ostrovni 6, Praha



 

odpovědi na otázky:
Vidění je vždy vidění brýlemi paradigmatu. Fotografické vidění tu bylo ještě před rozšířením fotografie a zachytila je xylografie. Vidění se tedy nemění až po nástupu nějakého nového média, ale celková změna paradigmatu přináší zároveň nové vidění i novou společenskou objednávku na média. Tyto jevy se pak vzájemně posilují. Dokladem této propojenosti "odlehlých" struktur je i opakující se skutečnost, že řada mediálních vynálezů byla s dlouhým předstihem "hotova", ale pak dlouho čekala na svou chvíli: televize, malé počítače. I "virtuální realita" jakožto technická inovace je pouze korelátem skutečnosti, že stále více pracujeme v životě s alternativami, vějířem možností, větvenou budoucností.

Když kognitivní věda začínala, byla tak jako všechny jí příbuzné systémové disciplíny ještě uvězněna v neuvěřitelně archaické epistemologii 19. století. Vzpomeňte na Rosenbluethův perceptron, na blouznění o automatickém překladu. Právě totální selhání morbidních snů, že inteligenci lze simulovat bez špetky inteligence, jazyk že se jenom zbaví smetí, když bude očištěn metaforiky, a vnímání že se dá vyskládat z počitků, jen když jich bude velký počet, donutilo připustit fyzikalisty a technokraty, že na řečech filosofů, psychologů vnímání, sociolingvistů a jiných duchařů něco bude. Nastal soumrak totalitní vlády Syntaxe. Samozřejmě, že mezi vědci - včetně těch kognitivních - je pořád velká část Opravdových Vědců, kteří doufají, že je to jenom dobové pominutí mysli a že se stejně brzo podaří vytvořit Jednotnou Vědu, plně deterministickou a axiomatickou. Přírodovědci se snaží podávat obraz filosofie a umění jako retardovaných žáčků, kteří se živí tím, že popularizují drobty, které spadly se stolu Vědy. Ve skutečnosti je to spíš trvalý dialog měkké a tvrdé linie myšlení a vnímání.Koncept historie prochází radikální rekonstrukcí směrem k pluralismu, existenciálnosti, radikální otevřenosti. Elektronická média tomu stejnou měrou napomáhají, jako jsou ochotna se propůjčovat pokusům o totalitární manipulaci.

Každé nové médium se musí nejprve maskovat starým: fotografie předstírá malbu, film předstírá divadlo, Za nějakou dobu se závislost obrátí: malba imituje fotografiia divadlo pokuhává za filmem. Dnes internet napodobuje všechna starší média dohromady. Doba, kdy tato média budou napodobovat internet, je zatím ještě v plenkách.

K druhému čtení: temporální rámce jsou ty, které jsou nejvíc neviditelné, a proto nejmíň uvědomovány. Pokud nové médium mění temporální řád (respektive napomáhá probíjhající proměně temporálního řádu), začínáme si jej díky tomu teprve uvědomovat. Kvůli zrychlování jsmi si uvědomili pomalost předchozí epochy, kvůli možnostem dosáhnout koordinace jinak než společným příchodem na jedno místo v tentýž okamžik nám došel teror synchronizace.

Naprostá většina "průniků" těchto dvou světů představuje jakýsi umělecko-mechanický žvást. Umělci nerozumějí technice a vice versa. Obě strany se opírají o prostoduché vnějškové shody. Toto opilecké blábolení je ale pořád lepší než vzájemná likvidace nebo lhostejnost.

Myslím to zcela vážně. Přečtěte si pozorně výklad kteréhokoli výtvarného umělce nebo jím najatého kunsthistorického dealera, jak tvrdí, že tento umělec rezonuje s technikou, matematikou, informatikou. Jsou to texty projevující vzácnou schopnost naprostého nepochopení. A přečtěte si, když se nějaký technik snaží dokázat, že porozuměl umění skrze své matematické formulky. Descartes, který by našel převodovou formulku mezi algebrou vědotechniky a geometrií umělců, se ještě nenarodil.

Doufejme, že se ani nenarodí: těch století, co bychom museli tento nový dualismus překonávat...!