Předpoklady budoucnosti:
archeologie a budoucnost pohyblivého obrazu



Úvodní stránka
J. E. Purkyně
Témata
Účastníc
Program
Informace
Bibliografie
Obrazová příloha
 

Přednášející a účastníci konference

Gert Aerdse Jiři Hoskovec    
Jaroslav Anděl Christian Huebler    
Roy Ascott Prof. Erkki Huhtamo    
Guy van Belle Ryszard W. Kluszczynski    
Michael Bielicky Richard Kriesche    
Bohuslav Blažek Werner Nekes    
Wolfgang Bock Miklos Peternak    
Dieter Daniels Rolf Pixley    
Erik Davis Liz Rymland    
Doc. Jiři Fiala Claudia Schmacke    
Richard Grusin Barbara Maria Stafford    
Tom Gunning Mirek Vodrážka    
Ivan M. Havel   Siegfried Zielinski


   

 

Tom Gunning
historik filmu a médií

 

Art History Department and the College
New York University
Cinema & Media Studies
Department of Art History
University of Chicago
5540 South Greenwood Avenue
Chicago, IL 60637
(773) 702-0264
Fax: (773) 702-5901


Mobilní těla v oblasti smyslů: Pokusy Symbolismu a Chronofotografie."
Na přelomu století se umělci i vědci spojili ve výzkumu lidského těla a smyslů, při kterých bylo možno použít nové technologické postupy zaznamenávání a zobrazování. Mnozí umělci a vědci zkoumali dříve neprozkoumané aspekty zraku a sluchu a jejich technické záznamy a analýzy. Ve svém přispěvku se zaměřuji se na způsob, jakým básníci období symbolismu, jako například Rimbaud a Charles Cros, nebo malíři jako Burne-Jones, Fernand Khnopff a František Kupka uplatňovali soudobé vědecké technologie a dokonce k nim vlastními pokusy o vytvoření moderního smyslového umění přispěli. Příspěvek se zabývá vzájemnými přesahy uměleckých a vědeckých experimentů s pohybujícími se tělesy u takových vynálezců v oblasti fotografie jako byli Muybridge, Mary, AlbertLonde a Demeny.

Prof.Tom Gunning se zabývá otázkami filmového stylu a interpretace, dějin filmu a filmovou kulturou. Jeho publikované práce (přibližně sto textů) se soustřeďují na raný film, kulturu modernity, z níž film vzešel, a uvádějí film do souvislosti se statickou fotografií, divadelním melodramatem a představeními laterny magiky, stejně jako s širšími kulturními jevy, jako například sledováním zločinců, světovými výstavami či spiritualismem. Jeho pojem "kino atrakcí" spojuje vývoj kinematografie s jinými silami, než je vyprávění příběhů – například s novou zkušeností prostoru a času v modernitě, se zrodem moderní vizuální kultury. Ve své knize D. W. Griffith and the Origins of American Cinema sleduje způsoby, jak filmový styl vstupoval do interakcí s novými ekonomickými strukturami v počátcích amerického filmového průmyslu a s novými úkoly vyprávění. Připravovaná kniha o Fritzi Langovi pojednává o systematické povaze režisérova díla a o procesech interpretace. Tom Gunning psal také o avantgardním filmu, a to jak o jeho předválečné evropské fázi, tak o současnosti, a rovněž o vztahu mezi filmem a technologií. Historické faktory uvádění filmů, kritiky a divácké zkušenosti napříč filmovými dějinami jsou tématy, jež se v jeho díle pravidelně objevují.


Film atrakcí:
raný film, jeho diváci a avantgarda

Tom Gunning V roce 1922, pln vzrušení z filmu Abela Gance KOLO ŽIVOTA, pokusil se Fernand Léger definovat něco z radikálních možností filmu. Potenciál tohoto nového umění nespočívá v tom, že „napodobuje pohyby přírody", ani v „mylné cestě" jeho podobnosti s divadlem. Jedinečnost jeho síly spočívá v tom, že „umožňuje vidět obrazy". Domnívám se, že právě toto využití viditelnosti, akt předvádění a ukazování je u filmu před rokem 1906 nejvýraznější. Inspirace, již odsud čerpala avantgarda prvních desetiletí dvacátého století, by měla být znovu probádána.

Texty prvních modernistů (futuristů, dadaistů a surrealistů) o filmu se podobají Légerovým: nadšení pro toto nové médium a jeho možnosti a zároveň zklamání nad tím, jakým směrem se již rozvinul, jeho otrockým napodobováním tradičních uměleckých forem, zvláště divadla a literatury. Fascinaci potenciálem média (a doprovodné fantazírování o záchraně filmu z otroctví jemu cizích a zastaralých forem) můžeme chápat z mnoha různých hledisek. Chci ji použít k osvětlení tématu, k němuž jsem již dříve přistupoval z jiného stanoviska, totiž zvláštního heterogenního vztahu, který je mezi filmy z období přibližně před 1906 vůči pozdější produkci a vůči tomu, jak vnímání této heterogennosti naznačuje novou koncepci dějin kinematografie a filmové formy. Na tomto tématu jsem spolupracoval s André Gaudreaultem.

Dějiny rané kinematografie, stejně jako dějiny kinematografie obecně, jsou psány a teoreticky rozpracovány pod nadvládou narativních filmů. Prví filmoví tvůrci jako Smith, Méliés a Porter byli zkoumáni především z hlediska jejich přínosu vůči filmu jako vyprávějícímu médiu, zejména z hlediska dějové skladby. I když takové přístupy nejsou úplně scestné, jsou jednostranné a potenciálně deformují jak práci těchto filmových tvůrců, tak skutečné síly, které film před rokem 1906 utvářely. Několik poznámek ukáže, že film nebyl zpočátku ovládán narativním impulsem, který měl na toto médium rozhodující vliv později. Předně je zde nesmírně důležitá úloha, kterou hrály v počátcích kinematografie filmové aktuality. Zkoumání filmů chráněných autorskými právy ve Spojených státech ukazuje, že filmové aktuality převažovaly nad hranými filmy až do roku 1906. Lumiérovská tradice „ukazovat svět na dosah ruky" pomocí cestopisných filmů a aktualit s odchodem Cinématographu z filmové tvorby nezmizela.

Ale i ve sféře mimo filmové jsou aktuality – které se někdy říká „méli_sovská tradice" – hraje vyprávění zcela odlišnou úlohu než v tradičním narativním filmu. Méli_s sám při diskusi o své pracovní metodě prohlásil: „Scénářem, _fabulí_, _obsahem_ děje jsem se zabýval až naposled. V takovém případě skutečně scénář neměl žádný význam, protože sloužil jen jako _záminka_ inscenace, triků nebo efektně hravých obrazů."

Ať už jsou rozdíly, které nacházíme mezi Lumiérem a Méliésem, jakékoli, neměly by představovat protiklad mezi narativní a ne-narativní filmovou tvorbou, alespoň podle toho, jak ji chápeme dnes. Spíše je můžeme spojit v koncepci, která vidí film nejen jako způsob vyprávění příběhů, ale spíš jako způsob prezentace série pohledů divákovi, která je fascinující jejich iluzorní mocí (ať už je to realistická iluze pohybu, kterou prvním divákům nabízel Lumiére, nebo magická iluze vytvořená Méli_sem) a exotikou. Jinak řečeno, domnívám se, že vztah, který si k divákovi vytvářely filmy Lumiérovy i Méliésovy (i mnohých dalších tvůrců před rokem 1906), měly společný základ, odlišný od primárních diváckých vztahů vytvořených narativním filmem po roce 1906. Pro toto rané pojetí filmu mám pojem „film atrakcí". Domnívám se, že tato koncepce ve filmu převládá až do let 1906 – 1907. Ačkoli se liší od fascinace vyprávěním příběhů, již film využívá od časů Griffithových, není vůči ní nezbytně v protikladu. Když začaly převažovat filmové příběhy, film atrakcí nezmizel, spíš se stáhl do podzemí: jednak do určitých avantgardních postupů, jednak jako složka dějových filmů, která je zřetelnější u některých žánrů (například u muzikálu).

Co je přesně film atrakcí? Předně je to film zakládající se na vlastnosti, kterou obdivoval Léger: schopnosti něco ukázat. Oproti voyeurskému aspektu narativního filmu, jak jej analyzoval Christian Metz, je to film exhibicionistický. Jeden aspekt raného filmu, o němž jsem psal v jiných článcích, je symbolický pro takový rozdílný vztah filmu atrakcí k divákovi: opakované pohledy herců do kamery. To, co se později považuje za narušení realistické iluze filmu, se zde používá velmi živě a vytváří kontakt s diváky. Od komediantů šklebících se do kamery až po neustálé klanění a gesta eskamotérů v kouzelnických filmech, je to film, který předvádí svou viditelnost a přeje si vystoupit ze světa fikce uzavřeného do sebe a dožaduje se pozornosti diváka.

Exhibicionismus se stává doslovným v řadě erotických filmů, které v rané filmové tvorbě hrají důležitou roli (jeden katalog firmy Pathé nabízí vedle Pašijových her i „scénes grivoise d§un caract_re piquant", erotické filmy často zobrazující úplnou nahotu) a v pozdějších letech byl rovněž zahnán do podzemí. Jak to ukázal No_l Burch ve svém filmu OPRAVA: JAK JSME SE DOSTALI DO FILMU (1979), film jako NEVĚSTA JDE SPÁT (1902) odhaluje základní konflikt mezi touto exhibicionistickou tendencí raného filmu a zrodem fiktivní diegeze. Žena se před spaním svléká a její nový manžel ji za zástěnou pozoruje. Nevěsta však svůj erotický striptýz dělá pro kameru a diváka, mrká na nás a usmívá se v erotickém předvádění.

Jak zdůrazňuje citát z Méli_se, trikový film, snad nejrozšířenější filmový žánr mimo aktuality před rokem 1906, je sám řadou předvádění a kouzelnických atrakcí spíše než jednoduchý skeč s vyprávěcí souvislostí. Mnoho trikových filmů je v podstatě bez zápletky, jen řada proměn spojených nepatrnou souvislostí a určitě se v ní nevytvářejí postavy. Bylo by však chybou pohlížet i na trikové filmy se zápletkou, jako je například CESTA NA MĚSÍC, jako na předchůdce pozdějších narativních struktur. Příběh je prostě rámem, na nějž je možné napnout plátno magických možností filmu.

Způsoby předvádění v počátcích filmu také odrážejí tento nedostatek zájmu vytvořit na plátně soběstačný narativní svět. Jak ukázal Charles Musser, první provozovatelé kin měli značný vliv na filmy, které promítali, zakoupené filmy v podstatě přestříhávali a dodávali k nim řadu doplňků mimo plátno, jako například zvukové efekty nebo mluvený komentář. Nejvýraznější to bylo patrně u Hale_s Tours, největšího řetězce kin z doby před 1906, v nichž se uváděly výlučně filmy. Nejenže filmy obsahovaly nenarativní sekvence zabírané z pohybujících se vozidel (obvykle vlaků), ale také sál byl upraven jako železniční vagon, průvodčí kontroloval lístky a zvukové efekty napodobovaly klepání kol a syčení vzduchových brzd. Takové divácké zážitky se víc blíží pouťovým atrakcím než tradicím opravdového divadla. Vztah mezi filmy a vznikem velkých zábavních parků jako je třeba Coney Island na přelomu století poskytuje úrodnou půdu pro znovupromýšlení kořenů rané kinematografie.

Rovněž bychom neměli nikdy zapomenout, že od prvních let výstavnictví byl film sám atrakcí. Tehdy chodili návštěvníci na výstavy spíš proto, aby viděli předváděné stroje (nejnovější technický zázrak následující hned za hojně vystavovanými stroji a divy jako byly Roentgenovy paprsky nebo předtím fonograf), než aby se dívali na filmy. Na plakátech se neinzerovaly filmy jako RODINNÁ SNÍDANĚ nebo BLACK DIAMOND EXPRESS, ale Cinématograph, Biograph nebo Vitascope. I po počátečním období novosti pokračují příležitosti ukázat možnosti filmu, a to nejen v kouzelnických filmech. Mnoho detailů v raném filmu se liší od pozdějšího používání této techniky právě proto, že nepoužívají zvětšení jako interpunkci ve vyprávění, ale jako atrakci svého druhu. Střih detailu v Porterově ROZMAŘILÝ OBCHODNÍK OBUVÍ (1903) by mohl anticipovat pozdější pravidla kontinuity, ale jeho hlavním motivem je tu opět čistý exhibicionismus, když dáma nadzvedne lem sukně a vystaví všem na odiv svůj kotník. Filmy Biographu jako jsou FOTOGRAFOVANÁ ZLODĚJKA (1904) a CHULIGÁN VE VĚZENÍ (1903) jsou tvořeny jediným záběrem, v němž se kamera přibližuje k hlavní postavě, až se octne v polocelku. Zvětšení není výrazem narativního napětí; je samo o sobě atrakcí a smyslem filmu.

Termín „atrakce" má samozřejmě počátek u mladého Sergeje Michailoviče Ejzenštejna a jeho pokusu najít nový model a způsob analýzy divadla. Ve svém hledání „jednotky imprese" divadelního umění, základu analýzy, která by podkopala realistické zobrazující divadlo, narazil Ejzenštejn na termín „atrakce". Atrakce agresivně podrobuje diváka „smyslovému nebo psychologickému dopadu". Podle Ejzenštejna by se divadlo mělo skládat z montáže takovýchto atrakcí a vytvářet vztah zcela odlišný od jeho pohroužení do „iluzorní napodobivosti". Volím tento termín částečně proto, abych podtrhl vztah k divákovi, který má tato praxe pozdější avantgardy společný s raným filmem: vztah exhibicionistické konfrontace spíše než diegetického pohroužení. Je samozřejmé, že „experimentálně regulovaná a matematicky kalkulovaná" montáž atrakcí, jak ji požaduje Ejzenštejn, se nesmírně odlišuje od těchto raných filmů (tak, jako se bude lišit každý vědomě protichůdný způsob od filmu populárního). Je však důležité uvědomit si kontext, z něhož Ejzenštejn termín vybral. Tehdy jakož i dnes byla „atrakce" termínem ze zábavního parku a pro Ejzenštejna i jeho přítele Jutkeviče představovala především jejich oblíbenou pouťovou atrakci – horskou dráhu, která byla tehdy v Rusku známá pod názvem Americké hory.

Zdroj je významný. Nadšení začátků avantgardy pro film bylo přinejmenším zčásti nadšením pro masovou kulturu, jež vznikala na začátku století, nabízela nový podnět obecenstvu kulturně nepřizpůsobenému tradičnímu umění. Je důležité, abychom toto nadšení pro populární umění nebrali jen jako prosté gesto épater les bourgeois. Zábavní průmysl se od druhého desetiletí dvacátého století nesmírně rozvíjel a byl stále více přijímán kulturou střední třídy (neboť ta se mu přizpůsobila), a proto je těžké porozumět osvobození, jež nabízela populární zábava na začátku století. Domnívám se, že to byla právě exhibicionistická kvalita lidového umění z přelomu století, která je učinila přitažlivým pro avantgardu – jeho svoboda od tvorby diegeze a důraz na přímý podnět.

Když psal Marinetti o varietním divadle, nejen že chválil jeho estetiku úžasu a dráždivosti, ale hlavně to, že vytvořilo nového diváka, který se ostře liší od „statického", „tupého voyeura" tradičního divadla. Divák ve varieté se cítí přímo osloven podívanou a přidává se, zpívá sebou, provokuje herce. Pojednáváme-li o počátcích filmu archivářským a akademickým způsobem, riskujeme, že nám unikne jeho podstatný vztah k vaudevillu, místu, kde se především předváděl přibližně až do roku 1905. Film se objevoval jako jedna z atrakcí na programu vaudevillu, obklopen spoustou s ním nesouvisejících činností v nenarativním a dokonce i v téměř nesmyslném sledu představení. I když byly krátké filmy uváděny v nickleodeonech, které na konci tohoto období vznikaly, byly vždy předváděny ve varietním formátu, trikové filmy „obloženy" fraškami, aktualitami, „ilustrovanými písněmi" a dosti často i lacinými varietními výstupy. Právě tato nenarativní různorodost se stala terčem útoků reformních skupin po roce 1910. Průzkum lidové zábavy tehdy zjistil, že varieté „závisí na umělém, spíše než na přirozeném a rozvíjejícím se lidském zájmu, protože výstupy nemají žádnou nezbytnou a zpravidla ani skutečnou souvislost". Jinými slovy, žádný příběh. Večer ve varietním divadle byl jako vyjížďka tramvají nebo rušný den v přeplněném městě, což podle této reformní skupiny střední třídy podněcuje nezdravou nervozitu. Právě takový umělý podnět si Marinetti a Ejzenštejn chtěli vypůjčit od populárního umění, vnést jej do divadla a zorganizovat populární energii k radikálním účelům.

Co se stalo s filmem atrakcí? Období od roku 1907 asi do roku 1913 představuje opravdovou narativizaci filmu a vrcholí nástupem celovečerních filmů, které radikálně změnily varietní formát. Film si jasně vzal činoherní divadlo za svůj model a začal produkovat slavné herce ve slavných hrách. Transformace filmového diskursu, kterou zosobňuje D. W. Griffith, připoutala filmový signifikant k vyprávění příběhů a vytváření v sobě uzavřeného diegetického universa. Pohled do kamery je tabuizován a filmové prostředky se mění z hravých „triků" – filmových atrakcí (Méli_s na nás gestikuluje, abychom si všimli, jak dáma mizí) – na prvky dramatického výrazu, vstupy do psychologie postavy a do světa fikce.
Bylo by ovšem příliš snadné se na to dívat jako na příběh Kaina a Abela, v němž vyprávění zardousí rodící se možnosti mladé ikonoklastické formy zábavy. Tak, jako forma varieté v jistém smyslu přežila ve filmových palácích dvacátých let (s týdeníkem, kresleným filmem, zpěvem diváků, orchestrem a někdy varietními výstupy podřízenými narativnímu celovečernímu filmu, ale stále ještě společně s ním existujícími), zůstává systém atrakce podstatnou součástí populární kinematografie.

Film s honičkou ukazuje, jak ke konci tohoto období (v podstatě 1903 až 1906) již probíhala syntéza atrakcí a vyprávění. Honička byla původním a vpravdě narativním žánrem filmu, poskytovala model kauzality a lineárnosti a zároveň základní skladebné kontinuity. Film jako byl OSOBNÍ ZPRÁVA od společnosti Biograph (1904, v mnoha ohledech model pro filmové honičky) ukazuje vznik narativní lineárnosti, když francouzský šlechtic běží jako o život před snoubenkami, s nimiž se roztrhl pytel po zveřejnění osobního inzerátu. Když však skupinka mladých žen pronásleduje svoji kořist směrem ke kameře, nachází v každém záběru nějakou menší překážku (plot, strmý kopec, potok), která ji pro diváka zpomalí a slouží jako minipauza v odvíjejícím se vyprávění. Zdá se, že společnost Edison Company si to zvlášť uvědomovala, protože nabídla vlastní plagiátovou verzi tohoto filmu (JAK SE FRANCOUZSKÝ ŠLECHTIC OŽENIL NA INZERÁT V NEW YORK HERALD) ve dvou podobách, jako kompletní film nebo jako samostatné záběry, takže bylo možné koupit libovolný záběr žen pronásledujících tohoto muže bez úvodní příhody nebo závěru vyprávění.
Jak ukázala Laura Mulveyová ve zcela jiném kontextu, dialektika mezi podívanou a příběhem byla látkou pro mnohé klasické filmy. Donald Crafton ve své studii The Pie and the Chase ukázal, jak groteska vytváří rovnováhu mezi ryzí podívanou gagu a rozvojem vyprávění. Velké filmové spektákly tradičně prokazovaly, že jsou hodny toho jména, když kromě děje zdůrazňovaly momenty čistě vizuálních podnětů. Kupříkladu BEN-HUR z roku 1925 se uváděl v jednom bostonském kině s časovým rozvrhem, oznamujícím dobu největších atrakcí:
8:35 Betlémská hvězda
8:40 Osvobození Jeruzaléma
8:59 Pád domu Hurů
10:29 Poslední večeře
10:50 Shledání

Reklamní taktika Hollywoodu vyjmenovat důležité okamžiky filmu, každý ozdobený příkazem „Musíte vidět!", ukazuje tuto základní sílu atrakce, skrývající se pod pláštěm dějového usměrnění.

Zdá se, že jsme se dostali daleko od premis avantgardy, u nichž naše diskuse o počátcích filmu začala. Je však důležité, že radikální různorodost, kterou nacházím v raném filmu, nemůžeme považovat za vpravdě opoziční program, neslučitelný s rozvojem narativního filmu. Byl by to příliš sentimentální a příliš ahistorický pohled. Film jako VELKÁ ŽELEZNIČNÍ LOUPEŽ (1903) ukazuje oběma směry: k přímému útoku na diváka (efektně zvětšený psanec nám střílí pistolí přímo do obličeje) a směrem k lineární narativní kontinuitě. Je to dvojznačné dědictví raného filmu. Současné filmové spektákly v jistém smyslu znovu potvrdily, že mají kořeny v podnětech a karnevalových jízdách, v tom, co bychom mohli nazvat filmem efektů spielbergovsko-lucasovsko-coppolovským filmem efektů.

Efekty jsou ovšem jen zkrocené atrakce. Marinetti a Ejzenštejn chápali, že se napojili na zdroj energie, která bude potřebovat soustředění a zintenzivnění, aby naplnila své revoluční možnosti. Ejzenštejn i Marinetti měli v plánu přehnat dopad na diváka, Marinetti navrhoval doslova je přilepit ke sedadlům (zničené šaty by se po představení zaplatily) a Ejzenštejn navrhoval umístit pod ně bouchací kuličky. Každá změna v historii filmu znamená i změnu v tom, jak oslovuje diváka a každé období si diváka utváří novým způsobem. V americkém avantgardním filmu, v němž se tradice kontemplativní subjektivity ubírala svou (často velmi slavnou) cestou, je možné, že tento raný filmový karneval a formy lidové zábavy ještě stále poskytují dosud nevyčerpaný zdroj – jakýsi lunapark avantgardy, jehož nikdy dominantní, přesto však neustále vnímaný proud můžeme sledovat od Méli_se a Bustera Keatona, přes ANDALUSKÉHO PSA a Jacka Smithe.

Přeložila Karla Hyánková

Přeloženo z anglického originálu: Tom Gunning, The Cinema of Attraction: Early Film, Its Spectator, and the Avant-Garde. In: Robert Stam – Toby Miller (Ed.), Film and Theory. An Anthology. Blackwell Publishers, Malden, MA – Oxford 2000, s. 229 – 235.
Copyright © Blackwell Publishers Ltd, 2000


Citované filmy:
Andaluský pes (Un Chien andalou; Luis Bu_uel, 1928), Ben-Hur (Fred Niblo, 1925), Black Diamond Express (The Black Diamond Express; spol. Edison, 1896), Cesta na Měsíc (Le Voyage dans la lune; Georges Méli_s, 1902), Fotografovaná zlodějka (Photographing a Female Crook; spol. Biograph, 1904), Chuligán ve vězení (Hooligan in Jail; spol. Biograph, 1903), Jak se francouzský šlechtic oženil na inzerát v New York Herald (How a French Nobleman Got a Wife Through the „New York Herald" Personal Columns; Edwin S. Porter, 1904), Kolo života (La Roue; Abel Gance, 1921), Nevěsta jde spát (xxx; xxx, 1902), Oprava: Jak jsme se dostali do filmu (Correction, Please: How We Got into Pictures; No_l Burch, 1979), Osobní zpráva (Personal; spol. Biograph, 1904), Rodinná snídaně (Le Déjeuner de bébé; Louis Lumi_re, 1895), Rozmařilý obchodník obuví (The Gay Shoe Clerk; Edwin S. Porter, 1903), Velká železniční loupež (The Great Train Robbery; Edwin S. Porter, 1903),